top of page

BOGDANOVCI - Mjesno groblje 

AUDIO (HR)
AUDIO (EN)

Radi očuvanja trajne uspomene na hrvatske branitelje i civile – žrtve iz Domovinskog rata stradale u pojedinačnim ili masovnim pogubljenjima tijekom velikosrpske agresije , Republika Hrvatska, dostojno je, prepoznatljivim spomen-obilježjem, označila mjesta koja trajno svjedoče o žrtvi podnesenoj u Domovinskom ratu.

 

Golubica je ponos i tuga. Ponos jer su hrabro branili svoj dom i državu...tuga jer su dali ono najvrijednije što su imali - svoj život. Hrvatski branitelji, civili, još uvijek neidentificirane žrtve, nisu tek slagalica brojeva, za statistiku i usporedbe, oni su Ivan, Kata, Stjepan, Mara, Ante... Najmanje što možemo učiniti jest očuvati uspomenu na sve njih – da se ne zaboravi.

 

Posjetom ovom mjestu zakoračili ste u sudbinu čovjeka, zakoračili ste u potvrđenu istinu, postali ste dio povijesti koja se ne zaboravlja.

 Spomen-obilježje
„Ranjena golubica”
lokacije-ostale-bogdanovci_edited.jpg
IMG_3247_edited.jpg
Masovna grobnica

 

Masovna grobnica na području mjesnog groblja u Bogdanovcima je zajedničko spomen-obilježje masovne grobnice na mjesnom groblju, masovne grobnice ulica Bana J. Jelačića, masovna grobnica ulica Žrtava Domovinskog rata, masovna grobnica ulica Žrtava domovinskog rata na broju 29, te pojedinačnih grobnica na području Bogdanovaca.

U podatke o žrtvama uvršteni su ekhumirani neidentificirani posmrtni ostaci. Naknadno su iz jedne masovne grobnice i dvije pojedičane grobnice ekshumirani posmrtni ostaci daljnjih 6 osoba. 

Tekst na spomen-obilježju glasi: 

"U SPOMEN NA 59 HRVATSKIH BRANITELJA  I CIVILA POGUBLJENIH

1991. GODINE U VELIKOSRPSKOJ AGRESIJI NA REPUBLIKU HRVATSKU, HRVATSKI NAROD, 2011."

UBIJENI I IDENTIFICIRANI
Bogdanovci, mjesno groblje
- MASOVNA GROBNICA
Mrika Barlecaj
rođ. 1936.

Ljulja Barlecaj
rođ. 1945.

Vera Barlecaj
rođ. 1950.

Đulja Barlecaj
rođ. 1897.

Evica Knežević
rođ. 1919.

Andrija Knežević
rođ. 1947.

Pren Krasnić
rođ. 1924.

Kristo Lleshaj
rođ. 1921.

Monika Lleshaj
rođ. 1924.

Petar Matić
rođ. 1946.

Ivica Mažar
rođ. 1919.

Marija Mažar
rođ. 1927.

Nikola Paljušaj
rođ. 1920.

Zef Paljušaj
rođ. 1946.
IMG_3247_edited.jpg
Bogdanovci, Ul. Bana J. Jelačića
- MASOVNA GROBNICA
Kata Ceranac
rođ. 1903.

Ana Ceranac
rođ. 1927.

Mato Ceranac
rođ. 1928.

Ana Tadić
rođ. 1930.

Ilija Tadić
rođ. 1934.
A
Bogdanovci, Ul. Žrtava Domovinskog rata - MASOVNA GROBNICA
Josip Dominković
rođ. 1926.
Zvonko Vuković
rođ. 1939.
Ivo Križanović
rođ. 1961.
Marko Dragičević
rođ. 1969.
Đurica Katić
rođ. 1933.
Zdravka Katić
rođ. 1933.
Bogdanovci, Ul. Žrtava Domovinskog rata 29 - MASOVNA GROBNICA
Ana Zvonarević
rođ. 1934.
Stana Šimić
rođ. 1921.
Marta Grubanović
rođ. 1920.
Josip Marijanović
rođ. 1919.
Bogdanovci
- POJEDIČANE GROBNICE
Andrija Almaš
rođ. 1932.

Željko Antić
rođ. 1958.

Zvonko Ban
rođ. 1962.

Dominko Ceranac
rođ. 1958.

Silvestar Edelinski
rođ. 1949.

Zoran Gotal
rođ. 1958.

Josip Jerković
rođ. 1971.

Ivka Krajina
rođ. 1915.

Zvonko Manjoš
rođ. 1960.

Ilija Marić
rođ. 1969.

Vinko Marić
rođ. 1941.

Zora Marić
rođ. 1944.

Tomislav Milić
rođ. 1962.

Marko Penić
rođ. 1947.

Ivan Plum
rođ. 1933.

Anđelko Sakač
rođ. 1949.

Rozalija Sefčik
rođ. 1932.

Pavo Šat
rođ. 1967.

Zvonko Tomašević
rođ. 1954.

Damir Vinković
rođ. 1971.

Branko Višić
rođ. 1937.

Stjepan Žanko
rođ. 1954.








 
svijeća paljenje.png
Bogdanovci 1991.
srusenibogdanovci.jpg

Tijekom opsade Vukovara njegova jedina veza s ostatkom Hrvatske bio je tzv. kukuruzni put prema Vinkovcima, koji je vodio preko sela Bogdanovaca, Marinaca i Nuštra. U obrani Bogdanovaca sudjelovalo je dvjestotinjak branitelja među kojima su, osim Bogdanovčana, bili i pripadnici Zbora narodne garde, specijalne policije, MUP-a i HOS-a. Ukupno, poginulo ih je sto dvadeset devet, četrdeset branitelja te osamdeset devet mještana.

 

Padom Marinaca i Cerića u listopadu 1991., Bogdanovci su kao i Vukovar ostali u potpunom okruženju, te uz Grad Heroj postali simbol otpora velikosrpskom agresoru. Malobrojni, slabo naoružani i iscrpljeni branitelji i mještani herojski su branili selo i pružali očajnički otpor višestruko nadmoćnijem neprijatelju. Svakim se danom broj poginulih i ranjenih branitelja i civila povećavao zbog čega se postupno raspadala crta obrane, a zalihe naoružanja, posebno protuoklopnih sredstava i medicinske opreme, gotovo su nestale.

 

U ranim jutarnjim satima 10. studenog 1991. godine JNA potpomognuta različitim paravojnim jedinicama kreće u još jedan siloviti napad iz svih smjerova avionima, tenkovima i artiljerijom te ubrzo postaje jasno kako je obrana sela slomljena. Preostali su branitelji s pokretnim ranjenicima i dijelom civila u više grupa krenuli u pokušaj proboja u različitim smjerovima kroz neprijateljske redove, pri čemu ih je velik broj smrtno stradao. Nažalost, gotovo svi civili koji nisu krenuli u proboj, neki zbog položaja gdje su se u trenutku napada nalazili, no najveći dio zbog zdravstvenog stanja ili starosti, nakon ulaska okupatorske vojske u selo zarobljeni su i potom ubijeni.

 

Sutradan, 11. studenog ’91., u Bogdanovcima je, protivno svakoj ljudskosti i humanosti, počinjen jedan od najvećih ratnih zločina u Domovinskom ratu, a o kojem se u široj hrvatskoj javnosti vrlo malo zna. Nakon zarobljavanja i zlostavljanja deset mještana albanske nacionalnosti, devet ih je strijeljano, a pošteđena je jedino žena koja je prošla stravične torture, uključujući višestruka silovanja.

 

Preživjela svjedokinja događaja L. B., koju je spasio oficir JNA jer je poznavao njezina pokojnog supruga, ispričala je: “Pred našim očima, tukli su tri sata starce na tako svirep način uz psovke i vrijeđanja, da je bilo stravično vidjeti kako plaču kao mala djeca.” Bezumno i bezrazložno ubijeno je pet žena – Ljulje Barlecaj, Mrike Barlecaj, Manike Lleshaj, Vera Barlecaj i Đulja Barlecaj, a ubijeni su i Kristo Lleshaj, Pren Krasnići te Nikola i Zef Paljušaj.

 

Za navedeni zločin optužen je Boško (Milomira) Soldatović, a u optužnici se navodi da je: “… Dana 11.11.1991. godine, u mestu Bogdanovci u Republici Hrvatskoj (RH), tada u sastavu bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ), kao pripadnik čete Vojne policije Druge proleterske gardijske mehanizovane brigade (2.pgmbr) Jugoslovenske Narodne Armije (JNA), kršeći pravila međunarodnog prava za vreme oružanog sukoba koji je na tom području postojao, a nije imao karakter međunarodnog sukoba, između oružanih snaga JNA sa jedne strane i hrvatskih oružanih formacija u koje su spadali pripadnici Zbora narodne garde (ZNG), hrvatskih odbrambenih snaga (HOS) i Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) RH sa druge strane, prema civilnim licima koja ne učestvuju u neprijateljstvima, u odnosu na koja se mora postupati u svakoj prilici čovečno bez ikakve nepovoljne diskriminacije zasnovane na etničkoj pripadnosti, vršio ubistva, tako što je tokom podnevnih sati, u delu Bogdanovaca u kome su snage JNA uspostavile kontrolu, samovlasno, bez ičije naredbe ili odobrenja i bez ikakvog razloga, u blizini zgrade Mesne zajednice (MZ), pucnjima iz vatrenog oružja lišio života 9 (devet) civilnih lica, meštana nesrpske nacionalnosti usmrtivši ih na licu mesta, čime je izvršio krivično delo ratni zločin protiv civilnog stanovništva iz čl.142. st.1. KZ SRJ.”

 

Tijekom istrage jedan od svjedoka zločina izjavit će kako su: “… noć proveli u jednoj od kuća, a dana 11.11.1991. godine zatekao se u Mjesnom uredu u selu, gdje je zatekao desetak zarobljenih starijih civila i jednu mlađu ženu koja je odvođena i vraćana. U prijepodnevnim satima nalazio se ispred mjesnog ureda uz grupu civila kada je dobrovoljac iz čete Vojne policije Boško Soldatović, poznat pod nadimkom ‘Sole’, repetirao svoju automatsku pušku i rafalnom paljbom pobio sve civile.” Također, svjedok će reći “… da se okrenuo i video kako se civili teturaju i padaju” i naglasio da je “… jasno video osobu koja je na njih pucala”.

 

Drugi će svjedok izjaviti da nije vidio sam čin ubojstva jer je okrenuo leđa, ali da je vidio kako je civile iz zgrade izveo upravo optuženi te da ga je prije pucanja čuo kako im je naredio da kleknu.

 

Boško Soldatović negirao je tijekom suđenja počinjenje opisanog zločina te je izjavio da u Bogdanovcima nije imao doticaj s civilnim stanovništvom, a njegova je obrana zatražila oslobađajuću presudu. Nakon provedenih sudskih rasprava Viši sud u Beogradu 8. prosinca 2020. godine Boška Soldatovića ipak proglašava krivim te mu, umjesto 20 koliko je zatražilo srpsko tužiteljstvo, dosuđuje 15 godina zatvora.

 

Iako je presuda za taj ratni zločin prošla gotovo nezamijećeno, njezina je važnost višestruka. Ako nakon izjavljene žalbe na koju osuđeni ima pravo bude potvrđena, ne samo da će obitelji ubijenih civila nakon gotovo trideset godina od ubojstava njihovih najmilijih dočekati osudu izvršitelja nego će ta presuda biti jedna od rijetkih izrečenih pripadnicima JNA, čime se nedvojbeno potvrđuje njihovo sudjelovanje u počinjenim ratnim zločinima.

FASCINANTNA PRIČA: DAMIR RADNIĆ OPISAO IZ PRVE RUKE DANE KADA JE JEDAN DJEČAK U DUŠI OKRENUO TIJEK RATA I POVIJESTI

”Tada, 2. listopada, gromovi s neba sjedinjuju se s onim zemaljskim. Otvara se pakao. Tako je izgledao naš prvi susret sa 40 tona čelika u obliku neprijateljskih tenkova. Selo je gorjelo, broj poginulih i ranjenih bližio se broju 50 i činilo se da je selo palo. U tom trenutku, ukazuje se Crvenkapa. Ispaljuje svoju prvu protutenkovsku granatu u životu iz starinskog RB M57 i pogađa vrhunski tenk M-84, iz svog prvog gađanja u životu! Tenk počinje gorjeti i granate u njemu eksplodiraju, a kupola tenka leti visoko u zrak, radi salto i naopako se nasađuje na tijelo tenka. Crvenkapin pogodak okreće ratnu sreću. Adrenalin nam je skočio za 300 posto! Iz potpuno izgubljene situacije, prelazimo u protunapad. Selo i dalje gori, munje udaraju ali udaramo i mi, no sada ne gore naše kuće, sad gore neprijateljski tenkovi i transporteri. Gori čelik…”

crvenkapa-i-uniforma-oznaka-hos.jpg

Damir Radnić, pukovnik HV- i ratni zapovjednik HOS-a Bogdanovci, branitelj Vukovara i istinski heroj Domovinskog rata koji je čak pet puta ranjavan, a koji je u ranu jesen 1991. vodio jedinicu dobrovoljaca HOS-a koji su došli braniti Vukovar, ispisao je iz prve ruke fascinantnu priču o jednom od najvećih heroja Domovinskog rata, Žarku Manjkasu – Crvenkapi, koji je, premda laik za protutenkovsku borbu, prvi razbio i zaustavio tenkove JNA iz neposredne blizine u trenutku kada je njegovim suborcima stanje na bojištu izgledalo potpuno izgubljeno.


Nasmijani momak dječačkog lica (čiji su posmrtni ostaci pronađeni tek nedavno u ‘polju smrti’ kod Vukovara) prvi puta je toga dana uopće zapucao iz RB-a i odmah razorno pogodio, što je i njegovim suborcima ubrizgalo adrenalin, probudilo nadu i dalo snagu, a čime je preokrenut tijek cijele bitke za Vukovar, a vjerojatno i Domovinskog rata.

 

”Došao je tiho i otišao u legendu. Jedan je od najvećih heroja Domovinskog rata. Mirni dečko iz Gornje Dubrave, vječno nasmijan i spreman za šalu. Uvijek prvi kad je trebalo pomoći. Simpatija mnogih djevojaka iz kvarta. Zbog svoje crvene kape koju je u Zagrebu, u kafiću pored stožera HOS-a, dobio na poklon od jednog Hrvata iz Kanade, prozvali smo ga Crvenkapa.
U vrijeme kad su se kolone vozila sa istoka naše Domovine kretale prema zapadu, on je sa svojim školskim prijateljem iz kvarta Stjepanom Duganom odlučio poći na istok Hrvatske. U Vukovar. Kao jedan od 58 dragovoljaca HOS-a. Za to je tada trebala ogromna hrabrost i snaga volje, no prije svega bila je potrebita ljubav prema Domovini.

damir-i-crvenkapa-668x500.jpg
tenk-kojeg-je-crvenkapa-uništio-738x500.jpg

Nakon traženja uskoro pronalazi svoju prvu metu kod križa na raskrižju puta za Petrovce i bočnog putića koji od Marinaca vodi prema Bogdanovcima. Ispaljuje svoju prvu protutenkovsku granatu u životu iz tog starinskog ali u njegovim rukama, kasnije se pokazalo, posebno ubojitog RB M57 i pogađa tadašnji vrhunski tenk tzv. JNA M-84, iz svog prvog gađanja uopće u životu!

Crvenkapa-i-suborci-640x300.jpeg
520cde430c7b925d7e00af0f1071c756.jpg

Dolazak u Vukovar

 

A on je, iako vrlo mlad, imao sve, i snagu i hrabrost, a Domovinu koju je sanjao, volio je neizmjerno. I Žarko i svi mi znali smo da se i Hrvatska i Zagreb također brane u Vukovaru.

 

Prvih nekoliko dana u Vukovaru naše ratište bilo je krvavo Sajmište. Upravo je na Sajmištu zadužio svoj famozni RB (ručni bacač) M57 jednako kao i Kutinčanin Željko Soldo. Naime, mi smo iz Zagreba u Vukovar donijeli nekoliko RB-ova. Zanimljiva je anegdota o tome kako je Žarko uopće upoznao djelovanje RB i zainteresirao se za njega.


Prvo je o RB-u slušao priče od Stjepana i to je bilo inicijalno. Zatim je bio i jedan događaj nešto prije Vukovara, u vrijeme našeg napada na vojarnu na Borongaju. Žarko je bio prisutan u jednoj ludoj akciji koju su tada izveli Jure Mijatović, Željko Soldo i pokojni Ivan Brdar, kada su s nebodera nasuprot „Badela“ RB-om gađali neke objekte u vojarni. Situacija je bila dosta nezgodna, a o njoj u mojoj arhivi postoji i video. Nakon te akcije Žarko je zamolio Soldu da mu pokaže osnovne značajke RB-a, što je ovaj rado učinio. No, tada nije imao priliku pucati iz njega.

Ubrzo nakon toga i nakon pogreba Ante Paradžika krenuli smo za Vukovar.  Dolaskom u Vukovar ničim se posebno nije isticao.
Bio je „samo“ jedan od 58 bojovnika HOS-a, u tome trenutku spremnih položiti život za Domovinu. Što je na koncu 25 naših prijatelja i učinilo. I on među njima. Dali su svoje živote za slobodnu i neovisnu Hrvatsku.

 

Nakon zaduženja RB-a njegov frend iz mladosti Stjepan Dugan, koji je u bivšoj vojsci bio obučen za rukovanje s više vrsta naoružanja, opet ga je malo, ovaj put na Sajmištu, obučavao o upotrebi RB-a. No, ni tada on nije imao priliku pucati iz njega. Kada se je nakon nekoliko dana bitki na Sajmištu ukazala hitna potreba za pomoći i odlaskom u Bogdanovce, Žarko je bio prvi koji se javio Zvoni i meni, da bi on s nama pošao u Bogdanovce, iako je u tome trenutku, ma kako god to izgledalo paradoksalno, sigurnije bilo ostati u Vukovaru. Iz razloga što je Vukovar je imao na tisuće kuća, zgrada i podruma, na stotine ulica i skloništa, a Bogdanovci su imali svega nekoliko stotina kuća i samo dvije prave ulice u obliku nepravilnog križa.

 

Dolazak u Bogdanovce

 

Tada, 30.9.1991. našim dolaskom u Bogdanovce, nastaje legenda o Crvenkapi. I ne samo o njemu nego o svim herojima obrane Bogdanovaca, jer Bogdanovci su jedna posebna priča iz Domovinskog rata. Većim dijelom još uvijek neispričana, najviše zato što su neopravdano u sjeni svog velikog brata, Vukovara. To je priča koja zaslužuje gomile članaka, nekoliko knjiga i više filmova. Priča u kojoj je od tadašnjih ukupno 300-tinjak civila i branitelja poginulo ili teže ranjeno njih čak 250. Priča u kojoj je cijelo selo uništeno 100 posto. Priča je to i o bogdanovačkoj crkvi svetog Križa iz 18. stoljeća od koje nije ostao ni kamen na kamenu.

 

Srijeda 2. listopada 1991. Težak kišni i tmuran dan. Hladno je. Grmljavina i bljeskovi munja. Negdje u našoj blizini čujemo tutanj tenkovskih motora pomiješan sa grmljavinom. Tu su negdje, blizu nas ali ne možemo odrediti gdje su točno. Vidljivost je skoro pa nikakva od guste i hladne kiše koja tako uporno pada. Lagano drhturimo od hladnoće i vlage, ali i od adrenalina koji samo raste. Još uvijek ih ne vidimo iako je zvuk sve jači.

I tada se bljeskovi i gromovi s neba sjedinjuju sa onim zemaljskim. Otvara se pakao. Tako je izgledao naš prvi susret sa 40 tona čelika u obliku neprijateljskih tenkova M-84. Toga teškog dana sve je grmjelo, selo je gorjelo, broj poginulih i ranjenih bližio se brojci od 50 i u jednom trenutku činilo se da je selo palo.

 

Tada, u tom natežem trenutku, ukazuje se Crvenkapa, istinski heroj Domovinskog rata.

 

Nakon nekoliko sati pakla za nas, toga trenutka počinje pakao za našeg neprijatelja. Kada danas vrtim film čini mi se da je to bilo negdje oko podneva. Zvone Ćurković i ja nalazimo se kod trafostanice u centru sela nasuprot crkve i nabrijani čekamo tenkove iz dva smjera. One iz smjera Petrovaca i one bliže, iz pravca Marinaca. Mokri smo do gole kože. Smrznuti. Drhtimo. Osim gomile cigli ostavljenih na cesti, dva mala kanala sa obje strane ceste i te trafostanice, nemamo se gdje skloniti. Kad bi danas birali nikad se ne bi našli baš na toj lokaciji, ali tko je tada mogao birati.

 

U jednom trenutku prema nama od smjera crkve trči taj nasmijani mladić iz Zagreba. Vuče svoj teški RB na koji je već nasađena protuoklopna mina, a na leđima mu je samar sa još nekoliko granata. „Bok, dečki!“ viče Žarko u trku, „ako vi ostajete tu kod trafostanice ja ću po vrtovima iza kuća proći prema kraju sela u smjeru Petrovaca i tamo ću ih čekati“. Mahnemo si i on odlazi tražiti pogodnu metu. Izgledao je tako hrabro i opasno, barem izvana, a još nikad nije opalio iz svog RB-a.

 

Crvenkapin direktni pogodak okreće ratnu sreću. Nama je u tome trenutku adrenalin porastao za 300%.  Iz jedne potpuno izgubljene situacije, mi prelazimo u protunapad. Selo usprkos kiši i dalje gori, gromovi tuku, munje udaraju ali udaramo i mi, no sada više ne gore naše kuće, sad gore neprijateljski tenkovi i transporteri, gori čelik.  Uh, kad se sjetim koji je to „miris“, još i danas mi  draška nosnice.

 

Tučemo mi HOS-ovci, ali tuku i dečki iz „Daltona“ (Vinkovčani iz 3. gardijske brigade), tuku i dečki iz vinkovačke i županjske policije i domaći dečki iz Bogdanovaca.  U slijedećih nekoliko sati bitke uništili smo 12 oklopa i masu pješadije. Sve ono što se kasnije događalo povijest je „Bitke za Bogdanovce“ koja je trajala 40 dana, a koja se nikada ne bi dogodila da Crvenkapa tada nije uništio taj tenk svojim prvim protuoklopnim hicem u životu!

 

Toga dana rođena je naša Bogdanovačka protuoklopna zvijezda!

 

Taj tihi i mirni, vječno nasmijani mladić iz zagrebačke Gornje Dubrave, sa svojim RB-om toga je dana uništio čak 4 tenka M-84, a kasnije, u slijedećih 40 dana, još osam. Danas, kada o Domovinskom ratu znam puno, mogu reći da je samo njih četvero heroja Domovinskog rata pojedinačno uništilo više od 10 tenkova u bliskoj protuoklopnoj borbi.  Sveukupno samo njih četvorica „veličanstvenih“ uništili su skupa preko 50 oklopa. Marko Babić, Andrija Marić, Žarko Manjkas Crvenkapa i jedini danas živ među njima, Zdenko Horvat. O našim suborcima i prijateljima Marku i Andriji javnost ponešto zna, dok se o Zdenku i Žarku piše i govori nešto manje. Naravno nezasluženo, no tome smo krivci mi, živi svjedoci.

Posljednja bitka i HOS-ova štafeta smrti

Nakon 40 dana teških bitki za Bogdanovce stigla je i ta tužna nedjelja 10.11. Naša posljednja bitka počela je oko 10 sati ujutro i trajala je cijeli dan.  Da smo imali s čim i s kim, jer do tada je izginulo i bilo ranjeno preko 200 naših suboraca i prijatelja od 300, možda bi još izdržali. Oružja i streljiva imali smo u minimalnim količinama, ali opet smo izdržali skoro cijeli dan. Uz malo sreće možda smo ih mogli odbaciti i taj dan, ali nije se više moglo.

Samo taj dan ranjeno je i poginulo još pedesetak naših suboraca i prijatelja. Nakon cjelodnevnih borbi Crvenkapa je bio u posljednjoj skupini branitelja i civila Bogdanovaca koja je napuštala razrušeno i spaljeno selo.

Jedanaest hrvatskih branitelja i tridesetak civila, mnogi među njima bili su teže ili lakše ranjavani, kreće u proboj oko 19.00 sati navečer. Ti su događaju kasnije opisani i poznati kao „HOS-ova štafeta smrti“.

 

Oko ponoći, u polju ispod Marinaca, Žarko Manjkas Crvenkapa, koji je skupinu vodio prema slobodnom teritoriju, zakačio je minu i prvi pogiba u tom minskom polju. Osim njega kasnije tu pogibaju njih još šestorica; Zoran Antunović, Anto Šarić, Josip Knežević, Antun Petričić, Marko Knežević i Stjepan Katić.

 

Teško je ranjeno njih još četvero; Tihomir Iveta Piđo, Ramo Hrbatović, Đuro Kovačević i Ivica Jurčan. Tridesetak civila, mahom starijih ljudi, nastavljaju svoj put i stižu u Vinkovce, dok četvorica teško ranjenih hrvatskih branitelja ostaju ležati u minskom polju slijedećih 8, 9 i 12 dana. Bez hrane i vode, bez medicinske pomoći, teško ranjeni, ležeći na smrznutoj zemlji, na -15 stupnjeva i čudom preživljavaju!

 

18. studenog, nakon osam dana, Đuru i Ramu iz minskog polja izvlači Julije Novak, načelnik veze 204. Vukovarske brigade i obrane Vukovara koji je u međuvremenu okupiran. Deveti dan vukovarski policajac Željo Đapić iz minskog polja izvlači i Tihomira Ivetu Piđu, dok najteži ranjenik među njima Ivica Jurčan, bez dvije noge, skoro i bez ruke, izbušen po cijelom tijelu ostaje ležati u tome minskom polju još puna tri dana, iako su Drago Vištica i Ivo Kelić sa svojim izviđačima iz Nuštra i Marinaca čak tri puta išli u potragu za Ivicom, nisu ga uspjeli pronaći, a 12. dan pronalaze ga neprijatelji i odvode u zarobljeništvo iz kojega je pušten tek u ožujku 1992. Danas je živ i stopostotni je HRVI.

​Početak mira za poginule

1998. godine, nakon mirne reintegracije, u bližoj okolici toga minskog polja, pronađeni su posmrtni ostaci Josipa Kneževića, Ante Šarića i Zorana Antunovića, dok smo na posmrtne ostatke četvorice poginulih u štafeti smrti čekali skoro 30 godina.

 

Zahvaljujući upornom i dosljednom radu djelatnika Ministarstva hrvatskih branitelja i radne skupine koju čine djelatnici MUP-a, MORH-a, DORH-a i još nekih institucija, u nekadašnjem polju smrti, ispod Marinaca, pronađeni su posmrtni ostaci naše nestale četvorice mrtvih prijatelja; Antuna Petričića Šokca, Marka Kneževića, Stjepana Katića i Žarka Manjkasa Crvenkape.

posmrtni-ostaci.jpg

​U polju smrti je spomenik uz oznaku pod kojom je poginu

Kako bismo dostojno obilježili mjesto stradanja hrabrih ljudi u štafeti smrti, 10.11.2019. na dan okupacije Bogdanovaca, u polju smrti ispod Marinaca, uz pomoć Općina Bogdanovci i Nuštar, te načelnika Marka Baruna i Hrvoja Drinovca, podignuli smo spomenik našim poginulim i umrlim suborcima i prijateljima iz „štafete smrti“, na kojem se nalazi i ime Žarka Manjkasa Crvenkape, ovaj put uz oznaku pod kojom je poginuo.

 

Počivali u miru Božjem!”, napisao je Damir Radnić.

12.jpg
H20170407073645.jpg
H20170407073637.jpg
Mogući načini dojave informacija Upravi za zatočene i nestale

Telefonom za anonimne dojave - govorni automat​
072/111-111
(Javljanje operatera Uprave - birajte 2
Snimanje poruke - birajte 3)
Pismom
Uprava za zatočene i nestale
Ministarstva hrvatskih branitelja
Trg Nevenke Topalušić 1,
10 000 Zagreb
(s ili bez navođenja osobnih podataka pošiljatelja)
 
Elektroničkom poštom
uzndr@branitelji.hr
(Domovinski rat)

uzn2srpr@branitelji.hr
(Drugi svjetski rat i poslijeratno razdoblje)

 Osobno u prostorijama Uprave
U slučaju da pri dojavi informacija navedete podatke o sebi ili svom identitetu jamčimo da će Vaši osobni podaci biti zaštićeni.
Sve eventualne troškove vezane uz dojavu informacija nadoknadit će Vam Uprava za zatočene i nestale
 

MINISTARSTVO HRVATSKIH BRANITELJA
Uprava za zatočene i nestale
Trg Nevenke Topalušić 1,
10 000 Zagreb
telefon: 01/2308-759
telefaks: 01/6195-951

 
H20170407073640.jpg
posmrtni-ostaci.jpg
bottom of page