top of page

STRMAČKA, Općina Cetingrad

Radi očuvanja trajne uspomene na hrvatske branitelje i civile – žrtve iz Domovinskog rata stradale u pojedinačnim ili masovnim pogubljenjima tijekom velikosrpske agresije , Republika Hrvatska, dostojno je, prepoznatljivim spomen-obilježjem, označila mjesta koja trajno svjedoče o žrtvi podnesenoj u Domovinskom ratu.

 

Golubica je ponos i tuga. Ponos jer su hrabro branili svoj dom i državu...tuga jer su dali ono najvrijednije što su imali - svoj život. Hrvatski branitelji, civili, još uvijek neidentificirane žrtve, nisu tek slagalica brojeva, za statistiku i usporedbe, oni su Ivan, Kata, Stjepan, Mara, Ante... Najmanje što možemo učiniti jest očuvati uspomenu na sve njih – da se ne zaboravi.

 

Posjetom ovom mjestu zakoračili ste u sudbinu čovjeka, zakoračili ste u potvrđenu istinu, postali ste dio povijesti koja se ne zaboravlja.

AUDIO (HR)
AUDIO (EN)
 Spomen-obilježje
„Ranjena golubica”
Q_MUP8133_edited_edited.jpg
Q_MUP8137_edited.jpg
Masovna grobnica

 

Masovna grobnica na području Strmačke u Općini Cetingrad, Karlovačka županija, otkrivena je 23. rujna 1998. godine. Tom prilikom, iz masovne grobnice ekshumirani su posmrtni ostaci (4) žrtve iz Domovinskog rata. Sve četiri (4) žrtve su identificirane, a radi se o civilnim stradalnicima. 

Na spomen-obilježju postavljenom 2017. godine na mjestu masovne grobnice sukladno Zakonu o obilježavanju mjesta masovnih grobnica žrtava iz Domovinskog rata, navodi se: 

 

"U SPOMEN NA 4 CIVILA POGUBLJENA 1995. GODINE U VELIKOSRPSKOJ AGRESIJI NA REPUBLIKU HRVATSKU, HRVATSKI NAROD 2017."

UBIJENI CIVILI

 

Četvorica hrvatskih civila krenula su 6. srpnja 1995. godine iz Velike Kladuše preko privremeno okupiranog područja općine Slunj prema Karlovcu, kada su bili zarobljeni kod Cetingrada, a potom odvedeni u šumu iznad Strmačke gdje su ubijeni. Tri godine kasnije na livadi uz potok pronađeni su i ekshumirani njihovi posmrtni ostaci. 

   Nikola Jukić

   Pero Katić

   Milan Katić

   Zvonko Katić

Spomen-obilježje

 

Spomen obilježje mjesta masovne grobnice u Strmačkoj otkrili su Josip Jukić, brat poginulog Nikole Jukića  i Tomo Medved, ministar hrvatskih branitelja i potpredsjednik Vlade RH, a odmah po otkrivanju podno njega vijence su položili članovi obitelji žrtava ekshumiranih iz masovne grobnice i udruga proizašlih iz Domovinskog rata, izaslanstvo Predsjednice RH, izaslanstvo Hrvatskog sabora, izaslanstvo Vlade RH te izaslanstva Karlovačke županije i općine Cetingrad.

Q_MUP8133.jpg
Q_MUP8104.jpg

U naselju Strmačka u općini Cetingrad, u petak, 29. lipnja 2018., otkriveno je spomen-obilježje u sjećanje na četiri civilne žrtve.

Q_MUP8118.jpg
Sa svečanog otkrivanja

 

Podsjećajući na tragičan događaj iz 1995. godine, ministar Tomo Medved istaknuo je kako je cijela povijest Hrvata puna ovakvih tužnih sjećanja i prepuna žrtava koje su stradale na svojim ognjištima bez ikakve krivnje. „Ovo je spomenik njima kako bi se zaborav i bezimenost svake žrtve rasvijetlila i otkrili detalji i pozadina najgorih zločina nad Hrvatima… Odnos prema žrtvi hrvatskog civila, hrvatskog branitelja je ispit savjesti svakog od nas. Upravo s ovog mjesta stratišta, prisjećajući se svih žrtava masovnih grobnica, hrabrih hrvatskih branitelja i civila poručujem da nikada nećemo dopustiti mijenjanja povijesnih činjenica“, naglasio ministar Medved, prenijevši poruku u ime predsjednika Vlade RH da štitimo čast, ugled i dostojanstvo svih žrtava i s posebnim se pijetetom sjećamo onih koji su za slobodu Domovine položili svoje živote.

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović kazao je kako podizanjem Spomen obilježja nevinim civilnim žrtvama označavamo mjesto na kojem ćemo ponizno, skrušena srca, ali uzdignute glave odati duboko poštovanje iznimnoj hrabrosti, snazi i domoljublju koji su na putu spasa vodila ova četiri hrabra muškarca. „Ovo je i mjesto na kojem smo dužni prisegnuti kako spomen na njihov, ali i ugašene živote svih hrvatskih branitelja i civila, nikada neće i ne smije ostati zaboravljen.“

Q_MUP8137.jpg
Grad Slunj

 

Prema podacima Grada Slunja, na području bivše općine Slunj (Cetingrad, Rakovica, Slunj) ukupno su poginula i nestala 352 hrvatska branitelja i civila.

Q_MUP8133.jpg

Jedan je od prepoznatljivih simbola Domovinskog rata, koji se podiže na mjestu masovnih grobnica, spomenik Ranjena golubica – monumentalni komad poliranog crnog granita sa simbolom križa i golubice (zaustavljene u letu). Spomenik je rad akademskog kipara Slavomira Drinkovića (1951. – 2016.). Prva je Golubica podignuta 1998. na Ovčari, do danas širom Hrvatske osamdesetak, što jasno svjedoči o surovosti agresije i počinjenim ratnim zločinima.

bottom of page